2024 Finalists

Training Provider/Programme of the Year

Coach Core Foundation

New College Durham

Bishop Auckland College

University of Sunderland – Sunderland Business School – Senior Leader Apprenticeship

SME Employer of the Year

Middlesbrough Football Club Foundation

Hat-Trick

GeoPura 

Responsive Engineering Ltd

Tyneside Home Improvements

Large Employer of the Year

Liebherr Sunderland Works 

South Tyneside and Sunderland NHS Foundation Trust

Northumberland County Council

Egger (UK) Ltd

Technology and Digital Apprentice of the Year

Charlotte Moran- The Works

Catherine Peacock- SEETEC Business Technology Centre Ltd

Jessica Duff - Newcastle Building Society

Amy Mackay - Fresh Digital

Mentor of the Year

Arron Brookbanks - Lifetime Training

Wasim Collins - Lifetime Training

Geoff Scott - Keepmoat

Michael Johnson - Persimmon Homes

Ashley Henderson - Fresh Digital

Professional Services Apprentice of the Year

Natasha Gibbons -Connected Voice

Anya Murray - Gateshead Health NHS Foundation Trust

Ian Wildish - Womble Bond Dickinson (UK) LLP

Benjamin Urwin - Durham County Council

Hayden Bowman - Redcar & Cleveland Borough Council

Rebecca Burns - Gateshead Health NHS Foundation Trust

Health and Public Service Apprentice of the Year

Kelly Craggs - University of Sunderland – Sunderland Business School

Hayley Lord - University Of Sunderland – Sunderland Business School

Emily Henry - Dept of Microbiology, The Pathology Centre, QEH Gateshead

Engineering/Manufacturing Apprentice of the Year

Rafal Krzeminski - Allan Brothers Ltd

Nathan Hewick - Solartron ISA

Eve Wilson - Rolls-Royce

Greg Wilson - QE Facilities Limited

Construction Apprentice of the Year

Nathan Mahan - Back on the Map

Richard Stelling - Sir Robert McAlpine

Arran Whittaker - Bellway Homes

John Scott - Persimmon Homes/Sunderland College

Intermediate Apprentice of the Year

Frank Thomas - Newcastle Eagles Foundation

Chelsea Leng Adams - Back on the Map

Kieron Harden - NG Bailey 

Advanced Apprentice of the Year

Lewis Ritchie - Hat-Trick

Oliver Robson - Waterstons

Lilly Alderson - Gateshead Health NHS Foundation Trust

Courtney Jamieson - Gateshead Health NHS Foundation Trust

Faye Carr - Hazeldene Childcare

Higher Apprentice of the Year

Jenna Worthington - Durham County Council

Leah Scott - Roman Ltd.

Faye Wilkinson - Cummins Business Services

Elize Burns - NG Bailey

Degree Apprentice of the Year

Kelly Craggs - University of Sunderland – Sunderland Business School

Hayley Lord - University Of Sunderland – Sunderland Business School

Richard Stelling - Sir Robert McAlpine

Jessica Duff - Newcastle Building Society

Laura Thomson - Newcastle University

2023

SME Apprentice Employer of the Year

Maddison Autos Limited
Thomas Connelly Ltd

Large Business Employer of the Year

Hays Travel
Learning Curve Group
Northumberland County Council
South Tyneside Homes

Diversity and Inclusion Programme of the Year

Hays Travel
Jordan Davies - Esh Construction
Northumberland County Council
Tom Hutchinson - Costain

Training Provider/Programme of the Year

Apprenticeships New College Durham
Optimum Skills
Coach Core 
Learning Curve Group

Mentor of the Year

Andrew Finnon - Equans
Paula McMahon - Sir Robert McAlpine
Robert Marsden - South Tyneside Homes
Tony Mills - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies
Wasim Collins - Coach Core/Lifetime Training

Intermediate Apprentice of the Year

Charlie Brown - Workshop Supplies NE
Harry Foster - Grace House North East
Jessica Oliver - Hays Travel
Lois Carling-Keeley - Your NRG Limited

Higher Apprentice of the Year

Amy Holt - Senstronics
Lauren Watson - Durham County Council
Matthew Dawson - Northumbria Healthcare NHS Foundation Trust
Tyler Wardle - Lumsden and Carroll Civil Engineering

Degree Apprentice of the Year

Jessica Morgan - Gleeds
Joshua Chapman - Building Design Northern
Kate Chapman - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies
Katie Withers - Durham County Council

Engineering/Manufacturing Apprentice of the Year

Joshua Chapman - Building Design Northern
Katie Withers - Durham County Council
Sam Casey - Gestamp Tallent
Sam Cockcroft - EDF Renewables UK

Health and Public Service Apprentice of the Year

Ellie Reynolds - Tudhoe Learning Trust
Eve Craig - South Tyneside Council
Katie Withers - Durham County Council
Matthew Dawson - Northumbria Healthcare NHS

Technology and Digital Apprentice of the Year

Connor Parker - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies
Craig Felton - Learning Curve Group
Emma Duffield - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies
James Finlay - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies

Construction Apprentice of the Year

Paul Wilson - RE:GEN Group
Ryan Sneyd - Equans
Tom Hutchinson - Costain
Tyler Wardle - Lumsden and Carroll Engineering

Professional Services Apprentice of the Year

Ellie Shooter - Lionweld Kennedy
James Finlay - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies
Leila Tiffin - Superior Recruitment Group
Molly Richardson - Hays Travel

Advanced Apprentice of the Year

Eve Craig - South Tyneside Council
James Finlay - FUJIFILM Diosynth Biotechnologies
Marie Husthwaite - James Hall & Co Ltd
Molly Richardson - Hays Travel

#NEapprentice24

Subscribe to our Newsletters

Get the latest updates on events in and around your area. Be the first to know what we have planned around you!

quick links
legal
National World Publishing Ltd ©2024
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram